Jak zahamować nadmierne wydzielanie potu?

Part of female body. Girl applying stick deodorant in armpit. Young woman putting antiperspirant in underarms on blue. Daily skin care and hygiene. Studio shot.

Pocenie się to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie. Mimo to wiele osób pragnie powstrzymać pot, ponieważ jest on widoczny na ubraniach w postaci nieestetycznych, mokrych plam. Dodatkowo poceniu się może towarzyszyć bardzo nieprzyjemny zapach, który jest odczuwalny również dla najbliższego otoczenia. Przeczytaj wpis i sprawdź, jak skutecznie zahamować nadmierne wydzielanie potu!

Nieprzyjemny zapach potu — przyczyny

Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które dzielimy na: ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły potowe enkrynowe wydzielają pot, który jest bezwonny i bezbarwny. Natomiast pot wytwarzany przez gruczoły potowe apokrynowe ma bardzo ostry zapach, który powstaje podczas metabolizowania potu przez bakterię. W naszym ciele może być więcej gruczołów ekrynowych lub apokrynowych. W pierwszym przypadku brzydki zapach potu nie powinien nam bardzo doskwierać. Jednak w drugim przypadku nadmierne pocenie się będzie wywoływało duży dyskomfort.

Zapach potu często ma związek z niezdrową dietą lub zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Specyficzny zapach tej wydzieliny może też wskazywać na niektóre choroby, na przykład cukrzycę. Problem z nieprzyjemnym zapachem potu mają również osoby cierpiące na nadpotliwość. Wydzielanie potu może się wzmagać w sytuacjach stresowych lub w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego.

Antyperspirant — skuteczna ochrona przed potem

Nieprzyjemny zapach wpływa na nasze zachowanie w pracy i w sytuacjach towarzyskich. Nadmierne pocenie się odbiera pewność siebie i sprawia, że nie czujemy się atrakcyjni. Na szczęście z zapachem potu można sobie skutecznie poradzić przy użyciu dobrego antyperspirantu. Jest to specjalistyczny preparat, który zawiera substancje zapachowe i bakteriobójcze oraz alkaliczne sole glinu, które zmniejszają pory i hamują wydzielanie potu. Jak wybrać dobry antyperspirant? W tym celu sprawdź skład produktu i czas jego działania. Dobre antyperspiranty mogą skutecznie chronić skórę przed potem nawet przez 72 godziny. Na rynku znajdziesz antyperspiranty damskie i męskie przeznaczone do różnych typów skóry. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na antyperspirant do skóry wrażliwej, suchej lub skłonnej do podrażnień. Jeśli aktywnie uprawiasz sport, sięgnij po produkt dedykowany sportowcom.

Dezodorant — na czym polega jego działanie?

Dezodorant odświeża skórę i chroni ją przed przykrym zapachem. Ten kosmetyk nie hamuje wydzielania potu, ale za to jego intensywny zapach długo utrzymuje się na skórze, dzięki czemu nie trzeba dodatkowo stosować perfum. Dobre dezodoranty mają też właściwości antybakteryjne. W drogeriach dostępne są różne rodzaje dezodorantów w formie sprayu, sztyftu lub kulki. W efekcie bez problemu znajdziesz zapach, który będzie pasował do Twojego stylu bycia. Choć dezodorant skutecznie maskuje zapach potu, to jednak nie wpływa na intensywność pocenia się. Dlatego może się nie sprawdzić podczas intensywnego treningu.

Jeśli zapach potu bardzo Ci doskwiera, warto udać się na konsultację do specjalisty. Może się okazać, że cierpisz na nadpotliwość lub inne schorzenie, które wymaga leczenia farmakologicznego. Przykry zapach potu to objaw, którego nie warto bagatelizować, ponieważ może bardzo negatywnie wpłynąć na komfort Twojego życia.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji twarzy?

Next Post

Witamina C na twarz – jak działa i kiedy zacząć ją stosować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next