Jak dbać o skórę problematyczną i ograniczyć pojawianie się pryszczy?

Pryszcze na twarzy to problem wielu z nas. Trądzik przebiega okresami zaostrzenia i remisji objawów. Dotyczy nie tylko osób młodych, ale coraz częściej wielu dorosłych. Dziś podpowiemy, jak dbać o skórę problematyczną i ograniczyć pojawianie się wykwitów.

Dogłębne oczyszczanie skóry zarówno rano, jak i wieczorem, a nawet częściej

Najważniejsze w przypadku skóry problematycznej jest jej dobre oczyszczanie, ale i dbanie o odpowiedni poziom nawilżenia. Dzięki dbaniu o barierę hydrolipidową można znacząco przedłużyć okres, gdy na skórze nie pojawia się “palący problem”. Zacznijmy od oczyszczania. Najlepszym wyborem będzie oczyszczanie dwufazowe. Warto sięgnąć po płyn micelarny z dodatkiem aloesu, który działa kojąco i przeciwzapalnie.

Zawarte w nim micele dobrze oczyszczają, ale i nawilżają skórę. Potem wystarczy umyć twarz wodą i nałożyć żel do mycia twarzy, który oczyści skórę jeszcze dokładniej. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nie pozostały na niej żadne zanieczyszczenia. Takie oczyszczanie stosuj zarówno rano, jak i wieczorem. W składzie kosmetyku oczyszczającego może znaleźć się niacynamid, który ma działanie redukujące wydzielanie sebum. Jest to też częsty składnik kremów, o których jeszcze wspomnimy.

Wykonywanie peelingu ma znaczenie – jaki wybrać w przypadku skóry problematycznej?

Skóra problematyczna wymaga też regularnego wykonywania peelingów. Warto sięgnąć po peeling z kwasem laktobionowym. Jest on łagodny dla skóry i ma delikatne działanie złuszczające. Warto też sięgać po peelingi enzymatyczne na bazie papainy, bromelainy czy też ficyny. Wystarczy nałożyć produkt na skórę, delikatnie masując, a po kilku minutach zmyć chłodną wodą.

Ponieważ skóra problematyczna często wiąże się z rozszerzonymi porami i tym problemem warto się zająć. Raz w tygodniu po wykonaniu peelingu dobrze jest wykonać maseczkę typu peel off na bazie białej glinki czy też węgla aktywnego. Skóra po takim zabiegu jest ściągnięta i mniej skłonna do wchłaniania zanieczyszczeń.

Stosuj kremy na trądzik, a w okresie uśpienia objawów nawilżające i regulujące sebum

Kolejnym etapem pielęgnacji jest nawilżanie skóry. Oczywiście w okresie, gdy na skórze znajduje się sporo wykwitów sięgamy po kremy, które mają działanie przeciwzapalne i wysuszają widoczne wypryski. Sprawdzają się kremy zawierające kwas salicylowy w niewielkim stężeniu. Można wybrać także żel z olejkiem z drzewa herbacianego. Na widoczne wypryski pomoże też aloes. Wystarczy wycisnąć żel z rośliny i schłodzić go w lodówce, a następnie nakładać na skórę. Na widoczne pryszcze można stosować także krem na bazie cynku, niacynamidu, a także składników przeciwzapalnych.

Gdy skóra jest zaleczona, to można sięgnąć po tradycyjny krem nawilżający z niacynamidem i witaminą C. Pochodna witaminy B3 będzie regulować wydzielanie sebum, a witamina C rozjaśniać przebarwienia, również te świeże przebarwienia potrądzikowe. Przed kremem najlepiej sięgać jeszcze po serum. Ma ono bardziej skoncentrowany skład i może działać na głębsze warstwy skóry. Można zdecydować się na dwa produkty o podobnej formule, które będą się wzajemnie uzupełniać.

Jeżeli stosuje się makijaż, to trzeba pamiętać, by wybierać kosmetyki, które nie zatykają porów. Sprawdzają się kremy CC, a także pudry mineralne, czy też pudry ryżowe.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Jakie ciśnienie atmosferyczne jest wysokie i jak wpływa na nasze zdrowie?

Next Post

Jak działają sterydy i jakie niosą ze sobą ryzyko dla sportowców?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next